CZęsto zadawane pytania

Przydatne informacje

Planując zabieg pamiętajmy aby jak najlepiej przygotować do niego nasze zwierzę.

Podstawowa zasada: Upewnijmy się ze naszemu zwierzęciu nic nie dolega w tym celu powinno być przeprowadzone badanie kliniczne, badania przesiewowe krwi , niekiedy rtg i usg.

Należy zadbać o podstawową profilaktykę (szczepienia, odrobaczenia) duże znaczenie ma to w przypadku kotów.

Przed zabiegiem obowiązuje 12 godzinna głodówka, wyjątek stanowią króliki i gryzonie.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami: https://psy24.pl/choroby-psow,ac123/przygotowanie-psa-do-zabiegu,2829

Wścieklizna (Rabies) jest bardzo niebezpieczną choroba wirusową niektórych ssaków (m.in psy, koty, nietoperze) w tym człowieka. Zakażenie następuje poprzez przeniesienie wirusa ze śliną do rany, najczęściej kąsanej lub poprzez uszkodzona skórę.
 
Wścieklizna jest chorobą o prawie 100% śmiertelności!
W Polsce obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy po osiągnięciu 3 miesięcy i nie później niż przed ukończeniem 4 miesięcy i należy je powtarzać co rok.
 
Wiecej informacji:

Standardowo psy i koty należy odrobaczać raz na 3 miesiące. Szczenięta i kocięta należy odrobaczyć po raz pierwszy w 4 tygodniu życia (psy) i 8 -12 tygodniem życia (koty), a następnie co miesiąc aż do osiągnięcia pół roku.

Więcej informacji znajdziesz pod następującymi adresami:

https://royalcanin.pl/blog/pasozyty-u-psa-i-kota-prawdy-i-mity/
http://www.esccap.pl/zasady-odrobaczania-kotow/
http://www.esccap.pl/zasady-odrobaczania-psow/

Istnieją dwie „szkoły” kalendarza szczepień.

Pierwsza mówi o tym, aby szczepić psa od 8 tygodnia i później powtórzyć szczepienie po 3-4 tygodniach. Druga natomiast, aby zacząć ok 6 tygodnia i szczepienie powtórzyć jeszcze dwa razy w odstępach 3-4 tygodni.

My polecamy druga szkołę 🙂

Sterylizacja i kastracja to różne zabiegi, ale wspólną ich cechą jest to, że zwierzę poddane takim operacjom nie może później się rozmnażać. Błędnie się przyjęło w rozumieniu potocznym, że samce się kastruje, a samice sterylizuje.

https://psy24.pl/choroby-psow,ac123/sterylizacja-kastracja-psa-roznice,2846

Kastracja pozbawia zwierzęta hormonów płciowych, produkowanych w gonadach. Zabieg ten powoduje, że u zwierzęcia nie występuje gotowość płciowa, cykle płciowe i zachowania związane z obecnością hormonów płciowych w organizmie i z reprodukcją (gody, krycie, znaczenie terenu, walki o jak największe terytorium i o samice, włóczęgostwo).

Zwierzęta kastrowane i odpowiednio żywione żyją przeciętnie 2 x dłużej. Wynika to między innymi z tego, że kastracja chroni przed wystąpieniem wielu chorób hormonozależnych (ropomacicze, ciąże urojone, nimfomania, nadmierny popęd płciowy samców) i/lub nowotworzeniem (nowotwory jajników i jąder, nowotwory prostaty i gruczołów mlekowych itd.), a także przed skutkami zachowań związanych z oddziaływaniem hormonów płciowych (włóczęgostwo, skłonność do walk, nieostrożność i brawura).

Świadomy i odpowiedzialny opiekun powinien wziąć pod uwagę wykonanie kastracji. Jest to zabieg, który eliminuje problem niekontrolowanego rozmnażania się psów i kotów wychodzących, a także ogranicza populację bezdomnych zwierząt.

Adres

ul. Słowackiego 21
21-100 Lubartów

NIP: 7142044301
REGON: 061246021

NUMER KONTA:
80 1140 2004 0000 3802 7480 2247

Godziny otwarcia

PN – PT 09:00-19:00
SOBOTA 09:00-14:0

Odwiedź nas
KOntakt z nami
Telefon: 81 476 19 86
Telefon: 509 84 84 25

Możliwość wizyt domowych