DIROFILARIA

Kliknij aby powiększyć

Jest to pasożytnicza choroba psów wywołana inwazją przenoszonych przez komary nicieni z rodzaju Dirofilaria. Samice komarów pobierają krew od zarażonych zwierząt wraz z larwami – mikrofilariami. Larwy po dwukrotnej lince w organizmie komara przenikają do narządów gębowych. Podczas pobierania krwi przez komara larwy przedostają się do ranki, a następnie tkanki podskórnej, skąd po kolejnej lince z krwią wędrują do tkanki podskórnej (Dirofilaria repens) lub do serca i tętnicy płucnej (D. immitis).

Według danych Państwowego Zakładu Higieny, w Polsce mamy na razie do czynienia tylko z nicieniami Dirofilaria repens, które wywołują mniej groźną odmianę dirofilariozy .Charakteryzującą się występowaniem zgrubień lub guzków na skórze, które czasem mogą przybrać postać  „guzków wędrujących”.

Dużo groźniejszy jest  pasożyt Dilofilaia immitis, który zagnieżdża się w tętnicy płucnej lub prawej komorze serca zwierzęcia. Choroba ta nawet kilka lat od ukąszenia komara może przebiegać bezobjawowo. Po pewnym czasie pojawia się  przewlekły kaszel oraz duszność. Może dochodzi do powysiłkowych omdleń, wodobrzusza , spadku apetytu, pragnienia w konsekwencji nawet do śmierci zwierzęcia. Bardzo ważna jest więc profilaktyka polegająca na stosowaniu  specjalnych preparatów odstraszających komary.
dph_small2
Odtwórz wideo