KAMICA PĘCHERZA MOCZOWEGO U SUKI

kamica-min
Kliknij aby powiększyć

Kamica moczowa jest zaburzeniem pracy dróg moczowych: nerek, moczowodów, pęcherza i cewki moczowej, w którego rezultacie odkłada się osad z drobnych kryształków. Popularnie nazywane piaskiem, mają one tendencję do łączenia się ze sobą w większe cząstki – kamienie. Zarówno piasek, jak i kamienie drażnią ścianki dróg moczowych, wywołując stany zapalne i bolesność. Wyróżniamy kilka rodzajów kamieni:

  • trójfosforany amonowo- magnezowe (struwity) –występują najczęściej, tworzą się w zasadowym ph moczu, są rozpuszczalne w kwaśnym ph .
  • szczawiany wapnia (oksalaty) -tworzące się w skutek nadmiaru wapnia w diecie oraz przyjmowania niektórych leków ( wit D, glikokortykosteriody, sole sodowe, niektóre leki moczopędne)
  • kamienie moczanowe- tworzą się one głównie u dalmatyńczyków w wyniku upośledzenia u psów tej rasy układu transportującego kwas moczowy przez błonę komórkową hepatocytów
  • kamienie cystynowe- powstaje na skutek wrodzonego zaburzenia wchłaniania cystyny oraz innych aminokwasów w kanalikach nerkowych
  • kamienie krzemianowe -będące wynikiem nadmiaru krzemu w diecie.
  • kamienie mieszan

Wytrącanie się kryształków zależy od wielu czynników, takich jak: rasa psa, płeć, wiek, dieta, anomalie anatomiczne, odczyn moczu, przyjmowane leki, a także od cech dziedzicznych. Niektóre rasy mają wrodzoną skłonność do tworzenia się kamieni. Rozpoznanie przyczyn wystąpienia kamicy oraz jej rodzaju jest bardzo ważne, gdyż ma ona tendencję do nawrotów. U psów jednym z najczęstszych powodów wytrącania się kryształów są infekcje dróg moczowych – ośrodkiem krystalizacji kamieni stają się bakterie wraz ze złuszczonym nabłonkiem dróg moczowych. Kamicę wywołuje też zatrzymanie moczu na skutek zamknięcia cewki moczowej czy  uchyłku pęcherza.

Częste objawy kamicy to: brak apetytu, wymioty, złe samopoczucie psa. Jeśli kamień umiejscowił się w pęcherzu moczowym, występuje częstomocz i skąpomocz czemu towarzyszy ból i krwiomocz . Niekiedy kamień zamyka cewkę moczową, powodując ograniczone wydalanie moczu lub bezmocz. Taka sytuacja może stanowić zagrożenie dla życia psa, gdyż może prowadzić do pęknięcia nadmiernie wypełnionego pęcherza moczowego albo wtórnie do mocznicy i niewydolności nerek.

W leczeniu kamicy moczowej istotna jest zmiana diety, którą uzależnia się od typu kamieni. Przy struwitach należy ograniczyć w karmie magnez i fosfor. Przy oksalatach trzeba zrezygnować z nabiału, który jest bogatym źródłem wapnia, a ten sprzyja powstawaniu szczawianów wapnia. Można skorzystać z gotowych diet weterynaryjnych lub samemu przygotowywać posiłki, przestrzegając wskazań lekarza weterynarii. Ważne jest także aby zapewnić zwierzęciu stały dostęp do wody oraz okresowo badać mocz pupila. W przypadku kamieni nierozpuszczalnych metodą z wyboru jest usunięcie chirurgiczne.